Iš mūsų padangių iškeliauja saulė

Etnologiniu žvilgsniu
Spalis – kalendorinio rudens vidurio mėnuo. Nenoriai iš mūsų padangės iškeliauja saulė. Vis labiau rudenėja. Orai vėsūs, nors dažnokai pro debesis pasirodo saulė, neretai orai ir subjursta. Niūroką gamtą laikinai puošia šalnų nuspalvinti medžių lapai. Įsivyrauja ruda spalva. Aplinką paįvairina žaliu aksomu sudygę žiemkenčiai. Jie ateinančių metų ūkininkų viltis. Medžių horoskopai šiam mėnesiui davė klevo (karališkojo) vardą. Lietuviškame folklore, po ąžuolo, jam skiriama labai pagarbi vieta. Šiuos karališkus medžius senovėje sodindavo ir bajorai, ir paprasti darbštuoliai. Jis neieško derlingų žemių, o auga ten, kur kiti medžiai šaknis leidžia nenoriai. Po klevo ženklu gimę nepakenčia dykaduonių, melagių, turtėjančių ne iš darbo. Seniau žmonės sakydavo, kad ant klevo lapų iškepta duonelė šneka, dainuoja, gieda. Todėl Vėlinių naktį ją dūšelės ragauja. Iš klevo medžio padirbti daiktai laimę neša. Jei širdyje neramu, glauskis prie klevo, jis suteiks ramybę. Spalis geriausias metas medelius sodinti, lesyklėles paukšteliams daryti, viską ruošti priešžiemiui. Žmonės irgi pasiruošia ilgokai tylai ir ramybei, ir tik mintimis grįžta į praėjusią malonią vasarą.

Šventės, minėtinos datos

1 d. – Pasaulinė pagyvenusių žmonių diena. Pasaulinė muzikos diena. Pasaulinė architektūros diena.

2 d.– Angelų sargų arba policijos diena.

4 d. – Pasaulinė gyvūnijos diena. Šv. Pranciškus.

5 d. – Tarptautinė mokytojų diena.

6 d. – Kūno kultūros ir sporto diena.

7 d. – Krašto apsaugos diena.

9 d. – Pasaulinė pašto diena.

10 d. – Vietos savivaldybės diena.

11 d. – Pasaulinė regėjimo diena.

14 d. – Karaliaus Mindaugo vardo diena.

15 d. – Pasaulinė baltosios lazdelės (aklųjų) diena.

16 d. – Mažosios Lietuvos gyventojų genocido diena.

17 d. – Tarptautinė kovos su skurdu diena.

25 d. – Konstitucijos diena.

27 d. – Vytauto Didžiojo mirties diena.

31 d. – Helovinas.

Liaudies išmintis byloja

Rudenį Paukščių Takas – pats įspūdingiausias, gražiausia šviesa tviskuliuojanti dangaus dalis. Pagal Paukščių Taką išskrenda gervės, žąsys, mažieji sparnuočiai.

Praeitame šimtmetyje aludaryste labai garsėjo biržiečiai, kupiškėnai, pasvaliečiai. Jie ir dabar laikomi geriausiais salyklinio alaus gamybos paslapčių žinovais.

Pas gerą gaspadorių gerai ir gražiai sutvarkyta aplinka lapkritį pasitinka pasiruošusi priešžiemiui.

Gamta – geros nuotaikos aruodas, sveikiausio, šviežiausio oro vandenynas.

Senovėje tikėta: žmogaus vėlė apsibūvanti bitėje, o šimtamečio bitininko – bitėje motinėlėje.

Spalyje – stirnos mėnesy – dažnai būna apsigimę gražuoliai:visada šviesių akių, šviesaus veido, dailaus sudėjimo. Žmonės mėgsta stirniukus.

Rudenį rinkime grybus, bet laikykimės taisyklių. Pirmoji taisyklė: rinkime tik pažįstamus grybus ir nevalgykime jų žalių, pusžalių. Antroji – nepažįstamų ar abejotinų nemėginkime ragauti, „tikrindami“ juos liežuviu.

Bobų vasara šilais atbrenda ir išbrenda. Bobų vasara – tai šiltmečio protrūkiai. Dažnai prisimename: „ Vasaros, kaip ir nebuvo, bet širdyje dar ne ruduo. “

Bobų vasarą ir saulė grybais kvepia.

Spalį ir lapkritį gimusieji seniau vadinti burokiniais – spragiliniais. Toks pavadinimas pirmiausia susijęs su pagrindiniais šio laikotarpio rudens darbais.

Darbas, 2012 m. spalio 2 d., p. 5

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...