Javapjūtei skirtas mėnuo

Etnologiniu žvilgsniu
Rugpjūtis – paskutinis vasaros mėnuo. Kas gali būti gražiau ir maloniau už gėlėmis apsikaišiusią, malonios šilumos sklidiną vasarą. Šiemet ji ypač negailėjo įvairių malonumų. Mūsų rajone kol kas nebuvo piktų škvalų ir perkūnijų, lietaus ir to saikingai iškrito. O kitur visko būta. Dar daug šilumos ir pilnakraujo gyvenimo, tačiau aptinkame ženklų, liudijančių vasarą einant į pabaigą.

Dieną ir naktį žolėje pasislėpę groja žiogai, ore nuvilnija vienas kitas voratinklis, branda svyra pribrendusių javų varpos. Šilta ir drėgna vasara šiemet pusėtinai atseikėjo derliaus žemdirbiams. Nuo seno esame įpratę, kad rugpjūtis skirtas javapjūtei. Medžių horoskopai šiam mėnesiui paskyrė šermukšnio (velniamušio), uosio kietuolio šviesuolio vardą. Kitaip ir negali būti. Artėjant rudeniui susibėga tiek darbų, jog žmogus turi parodyti savo išmanymą ir stiprybę, uosio kietumą. Uosių šeimos šių savybių turi per kraštus besiliejančių. Rugpjūčio 24-ąją – per Šv. Baltramiejų – gandrai atsisveikina su gimtine ir išskrenda į tolimąją Afriką. Neilgai šie paukščiai Lietuvoje gyvena – apie penketą mėnesių, bet vis tiek kasmet juos gimtinė šaukia. Vėstančios naktys jau būna išlydėjusios daug mažųjų skraiduolių – volungių, gegučių, čiurlių ir kitų. Šaltėjančios naktys ir retėjantys paukščiai rodo artėjantį rudenį, išeinanti vasara paleidžia daug žvėrių jauniklių ir paskelbia naują žvėrių rują. Apgailestaudami atsisveikiname su gražiausiomis gėlėmis, margaspalviais drugiais, didžiąja augmenijos laisve. Žengiame į rudenį, kupini savų darbų, spalvingo gamtos virsmo. Kalendorinė vasara baigiasi, bet meteorologinė tebesitęsia. Meteorologinė vasarai – tai laikotarpis, kai paros vidutinė temperatūra, viršija 15 laipsnių šilumos. Sių metų vasara gali būti ilga. Šilti vasaros orai paskatino ankstyvą vaismedžių vaisių prinokimą. Vasara praeina, žengsime į rudenį, o rugsėjis – jo pradžia.

Šventės, įsimintinos datos

2 d.– Porciunkulė. Švč. Mergelės Angeliškosios šventė.

9 d. – Tarptautinė Tautos diena.

10 d. – Šv. Laurynas.

12 d. – Tarptautinė jaunimo diena.

15 d. – Žolinė. Švč. Mergelės Marijos dangun ėmimo šventė.

16 d. –Šv. Rokas. Pjūties pabaiga.

21 d. – Latvijos Nepriklausomybės atkūrimo diena.

23 d. – Juodojo kaspino diena. Baltijos kelias.

24 d. – Šv. Baltramiejus. Gandrų išskridimo diena.

31 d. – Rusijos kariuomenės dalinių išvedimas 1993 m. iš Lietuvos.

Liaudies išmintis byloja

Vasara išlaiko savo gerą vardą, kai visus tris mėnesius dosniai dalija saulėtas dienas.

Miškuose pražydę viržiai – rudeninis penas bitėms.

Apie gamtą daug žinosi ir nepasensi.

Šiltas arba karštas rugpjūtis – javapjūtės duotas.

Lygiadienis: lygiai dienos, lygiai nakties – ir stuksenančiam geniui, ir naktimis medžiojančiai pelėdai, ir žmogui prie rudens gėrybių aruodo „kai nusineša saulę tolimi vaivoriniai miškai.“ (Paulius Širvys)

Jeigu rugpjūtį daug baravykų, ruduo bus ilgas, šiltas ir lietingas.

Epušė be vėjo virpa, svirplys užpečky svirpia (artėja pirmosios šalnos).

Rugpjūtį dažnai vyrauja vėsoki, drėgni orai.

Kregždė ugnį išsineša, debesis su uodega sukarpo. (Išskridus kregždėms, atvėsta orai).

Rugpjūtį miškai kvepia uogomis ir grybais.

Darbas, 2012 m. liepos 31 d., p. 5

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...