Pažangiausi rajono ūkininkai augina ir žuvis, ir avis

Baigiantis spaliui, susumuoti konkurso „Metų ūkis 2014“, kuriame išrenkami didžiausią pažangą padarę rajono ūkiai, rezultatai. Šį konkursą kasmet organizuoja Lietuvos ūkininkų sąjunga.

Konkurso komisija, rinkusi pažangiausius Pasvalio krašto ūkininkus, vieningai sutarė nugalėtoju pripažinti krinčiniečių Algirdo ir Dalios Kripaičių ūkį. Antra vieta atiteko Migonių kaimo ūkininkams Gintautui ir Editai Gudams, trečia – pumpėniečiams Donatui ir Vilmai Matuzevičiams.

Algirdas Kripaitis savarankiškai ūkininkauti pradėjo prieš 23-ejus metus – 1991-aisiais. Augalininkyste besiverčiantis ūkininkas šiandien dirba 120 hektarų žemės. Pusė jos – nuosava, kita pusė – nuomojama. Metai po metų senus kombainus, traktorius, žemės ūkio padargus keitė nauji ir dabar Algirdas ir Dalia yra modernaus, šiuolaikiška technika apsirūpinusio ūkio šeimininkai. Neseniai į ūkį buvo atgabentas nors nebe visai naujas, bet galingas kombainas „Massey Ferguson Cerea“. Nagingas ūkininkas savo rankomis sukonstravo dvi talpias priekabas. Vieni ūkio pastatai įsigyti iš buvusios žemės ūkio bendrovės, kitus pasistatė pats ūkininkas. Visa technika saugoma po stogu, talpiuose
garažuose. Dalis šiemečio derliaus grūdų supilti į ūkio aruodus, dalį patikėjo saugoti supirkėjams – „Amilinos“ įmonei. Sutarė, kad parduos tada, kai grūdų kainos bus palankesnės.

Krinčiniečių ūkio garažų aplinką labai pagyvina šalia jų iškastas platus ir gilus tvenkinys. Jį ūkininkas įžuvino ir dabar čia puikiai jaučiasi karpiai, karosai, lynai, eršketai. Žodžiu, šviežios žuvies Algirdo ir Dalios Kripaičių šeimai niekada nepritrūksta. Žuvis krinčinietis šeria dar ir papildomai, o žiemą, jei tvenkinį uždengia storas ledas, kad žuvys neužtrokštų, pumpuoja deguonį.

Algirdas ir Dalia Kripaičiai „Metų ūkio“ konkurse dalyvauja nebe pirmą kartą, yra buvę jo prizininkais, o prieš septynerius metus – ir nugalėtojais. Šiemet jiems vėl atiteko pirmos vietos laimėtojų titulas. Ši krinčiniečių šeima jau daug metų garsėja kaip vienos gražiausių rajono sodybų šeimininkai. Išpuoselėta aplinka jų sodyboje užima didelius plotus. Čia sukurta tikra jaukumo ir grožio sala, kur sau vietą rado bei puikiai jaučiasi įvairiažiedė ir įvairialapė augmenija, kur gražiai dera ir medžio skulptūros, ir gimtųjų laukų akmenys.

Konkurse „Metų ūkis“ antrą vietą pelnę Migonių kaimo ūkininkai Gintautas ir Edita Gudai, ūkį perėmė iš šviesaus atminimo Gintauto tėvelio Adolfo Gudo, išėjusio ūkininkauti su pačiais pirmaisiais rajono ūkininkais – dar Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo priešaušryje. Jau dvidešimti metai Migoniuose ūkininkauja ir pats Gintautas. Ūkiui kuriantis, jo pradininkas turėjo vos dvidešimtį hektarų žemės, dabar Gintautas ir Edita valdo jau keturis šimtus hektarų: 160 nuosavos, o 240 hektarų nuomojasi. Verčiasi augalininkyste, gyvulių ir paukščių laiko tik savo reikmėms.

Modernia technika savo ūkį Gintautas Gudas aprūpino intensyviai naudodamasis Europos Sąjungos parama. Taip į ūkį atkeliavo mobili grūdų džiovykla, rapsų stalas, sėjamoji, dirvos skutikas, vos antrą sezoną tarnaujantis kombainas „Class“. Šį rudenį migoniečių ūkyje pradėta renovuoti drenažo sistema – čia įgyvendinamas ES finansuojamas Melioracijos sistemų naudotojų asociacijos „Mūša“, kuriai priklauso ir Gintautas, projektas.

Gintauto planuose – naujų angarų statyba, tačiau, pastaruoju metu itin suaktyvėjus žemės rinkai, pirmenybė ir lėšos skiriamos naujiems sklypams pirkti. Jei praleisi progą, greit atsiras kitas pirkėjas.

Nors šiemet iššalo dideli žieminių pasėlių plotai, ūkininkas nenusimena. Atsėtų javų derlius – visai neblogas, be to, keleri ankstesni metai žemdirbiams buvo palankūs, o prie gamtos išdaigų ūkininkai jau pripratę ir žino, jog tai neišvengiama.

Migonių vienkiemio sodyboje apsilankiusius svečius sužavi šalia jos, vaizdingoje Mūšos pakrantėje, augantis parkas, kurį įkūrė ūkio pradininkas Adolfas Gudas, o dabar puoselėja Gintauto šeima. Rūpestingai tvarkoma ir upės pakrantė. Sodybos puošmena tapo neseniai į jos valdas atkeliavusi poni kumelaitė Saulė, svetingai pasitinkanti visus sodybos svečius.

Didelį potencialą turi trečiosios vietos laimėtojų ir jauniausių konkurso dalyvių pumpėniečių Donato ir Vilmos Matuzevičių ūkis.

36-erių metų Donatas nuosavą ūkį įkūrė prieš dešimtį metų. Šiandien jo valdos išsiplėtusios iki pustrečio šimto hektarų: 184 nuosavos ir 170 hektarų nuomojamos žemės. Žemės ūkio darbų sezono laikotarpiu ūkio šeimininkai samdo šešis darbininkus, o didžiajam darbymečiui pasibaigus lieka trys. Vasarą pumpėniečių ūkyje dirba bei patirties semiasi Joniškėlio Igno Karpio žemės ūkio ir paslaugų mokyklos moksleiviai.

Nors pagrindinė Donato ir Vilmos Matuzevičių ūkio kryptis – augalininkystė, tačiau pumpėniečiai, vieni iš nedaugelio Pasvalio krašte, ėmėsi auginti avis ir dabar jų laiko jau per septyniasdešimtį.

– Turim gerą kaimyną, mūsų ūkyje gyvenantį ir dirbantį žmogų Antaną Gailevičių. Jis ir patarė įsigyti avių – kad padėtų „nušienauti“ sodybos pievą. Pabandymui nusipirkome keletą, po to bandą vis didinome. Jinai didėjo ir savaime, kai ėmė ėriuotis mūsų avelės. Dabar auginame trijų veislių avis – Romanovo, Berišon ir Lietuvos juodgalves. Netoli ūkio dirbtuvių turim nemažus pievų plotus, dalį javų buvom pasėję su įsėliu. Tad ganyklų avims tikrai netrūksta. Ganom jas kilnojamuose aptvaruose. Šeriam ir papildomai – avižomis, šienu. Mūsų augintinės labai pamėgo moliūgus – šiemet jie užderėjo itin gausiai, tad užtenka ir mums, ir avytėms, – sakė Vilma Matuzevičienė.

Kailiniuotosios augintinės ypač daug džiaugsmo teikia Donato ir Vilmos atžaloms: dvylikametei Gretai, devynmečiui Rokui ir ketverių metukų Melitai. Jie kasdien pas aveles lekia su duonos kriaukšlėmis, o žiemą neša ir pušų šakeles, nes tai – puikus vitaminų šaltinis.

Kam parduoti avieną, ūkio šeimininkai kol kas nesuka galvos. Dabar dar vis didina bandą, be to, turi daug giminaičių, draugų, kuriems ir atitenka tai, ko yra per daug. Sunkesnės paieškos, kur realizuoti vilnas, todėl kūrybingumo nestokojanti Vilma pamąsto apie savo verslą, tarkim, vilnonės patalynės gamybą.

Kartu su „Metų ūkio 2014“ konkurso komisija pas jo dalyvius viešėjo pagrindinės šio renginio rėmėjos – UAB „Biržų žemtiekimas“ – atstovai: žemės ūkio technikos pardavimų vadovas Jurijus Čaikinas ir gyvulininkystės prekių vadybininkė Jūratė Širvinskienė. Jie bendravo su Pasvalio krašto ūkininkais, supažindino juos su paslaugomis, kurias žemdirbiams teikia ši įmonė.

Lietuvos ūkininkų sąjungos Pasvalio skyriaus pirmininkas Vilhelminas Janušonis minėjo, jog konkurso „Metų ūkis 2014“ nugalėtojai ir prizininkai bus pagerbti rajono ūkininkų šventėje, o gruodžio pradžioje juos pakvies į Kaune rengiamą kasmetę geriausių šalies ūkininkų apdovanojimo ir pagerbimo šventę.

Darbas, 2014 m. spalio 28 d., p. 1–3

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...