Jau ruošiamasi sėti daržoves

Po žvarbaus sausio atėjęs ir visą vasarį užsitęsęs polaidis labiau primena ankstyvą pavasarį. Nors atsargūs senjorai perspėja, kad kovo mėnesį dar visko gali būti, tikros žiemos sugrįžimu, matyt, ir patys netiki. Nes daržovių ir gėlių sėklų paklausa pastarąją savaitę pastebimai padidėjo ir auga toliau kaip ant mielių. O perka jas dažniausiai solidesnio amžiaus žmonės. Nesvarbu, kad gilus įšalas iš žemės dar nepasitraukė – greitai bus galima sėti populiariausias daržoves šiltnamiuose ar balkonuose išdėliotuose loveliuose. Daigus vėliau bus galima persodinti į lysves daržuose arba kolektyviniuose soduose. Niekas nedraus daigų perteklių parduoti ir, galbūt, neblogai iš to užsidirbti.

Anot agronomijos mokslų daktaro Juozo Jurkšaičio, vis daugiau daržovių turėtume užsiauginti patys. „Nesvarbu, kad prekybos centruose visus metus netrūksta šviežių, dažniausiai iš kitur įvežtų, daržovių. Tačiau prieš jas pirkdami turėtume pagalvoti, kokiomis sąlygomis jos buvo užaugintos. Juk nežinome nei kokiais chemikalais jos buvo purškiamos, kokiomis trąšomis tręšiamos. Be to, retai kada susimąstome kiek išleidžiame daržovėms pirkti. Juk apskaičiuota, kad keturių asmenų šeimai šie pirkiniai per metus kainuoja mažiausiai 5–6 tūkstančius litų. Todėl, turint sąlygas, labiau apsimoka tuos pačius pomidorus, burokėlius, agurkus, kopūstus, žirnius augintis patiems. Galbūt šie produktai ne visada atrodo tokie gražūs kaip pirktiniai, tačiau neabejoju, kad bus ekologiški ir sveikesni. O išlaidų jiems užsiauginti tikrai tiek nereikės, kiek išleidžiame pirkdami daržoves parduotuvėse. Taigi nereikia stebėtis, kad pastaraisiais metais Lietuvoje bendras daržų plotas tik didėja. Manau, jog ši tendencija išliks ir ateityje“, – kalbėjo mokslininkas.

Daržovių sėklų dabar galima nusipirkti kiekviename prekybos centre. Tačiau J. Jurkšaitis perspėja, jog geriausia tai daryti specializuotose sėklų parduotuvėse. „Per pastaruosius keliolika metų tobulėjo ne tik kompiuterinės technologijos. Didžiulė pažanga padaryta ir išvedant naujas daržovių veisles. Todėl norinčiam nusipirkti sėklų žmogui anaiptol nelengva susiorientuoti toje įvairovėje. Manau, kad tik specializuotose sėklų parduotuvėse jis gaus kvalifikuoto specialisto konsultaciją, sužinos ne tik kokios veislės sėklos geriausiai tiks, bet ir kokio jų kiekio reikės konkrečiam plotui. Tuo tarpu prekybos centruose viso to negausi. Jiems svarbiausia yra įtikinti pirkėją, kad pirkti pas juos – labiausiai apsimoka. Pirkit, nes pakutis sėklų nekainuoja nė lito. Žmonės tuo ir patiki, neatkreipę dėmesio į tai, kad tame pakutyje 3–4 kartus mažiau sėklų nei parduodamuose specializuotose parduotuvėse. Vertinant pagal svorį, sumoka nė kiek ne pigiau. Prisiperka popieriaus ir tiek“, – patarinėjo J. Jurkšaitis.

Pažvelgę į šių metų sėjos kalendorių matome, jog jau pirmojoje kovo pusėje galima sėti paprikas, laiškinius svogūnus, porus, salotas, salierus, špinatus ir kitas daržoves. Kalendoriuje taip pat nurodyta kurios dienos palankios sėti ir sodinti. Tačiau J. Jurkšaitis tokią informaciją vertina gan skeptiškai. „Visada sakiau ir sakysiu, jog nėra jokių „laimingų“ ar „nelaimingų“ dienų, o Mėnulio kalendorius yra gryniausia nesąmonė. Daugiausia daržininkystėje pasiekę tautos, tokios kaip olandai, vokiečiai, prancūzai, japonai, kinai juokiasi iš tokių mūsų prietarų. Manau, kad sėkmę sėjant lemia tik gamtos kalendorius bei penki jo faktoriai: šiluma, šviesa, oras, maistas ir vanduo. O tiems, kas skundžiasi, jog daržovės nesudygo ar blogai užderėjo dėl to, kad per sėją buvo netinkama Mėnulio fazė, galiu atsakyti – nedangstykit agrotechnikos žinių trūkumo prietarais“, – aiškino mokslininkas, visada pasiruošęs patarti ko nors nežinantiems daržininkams.

Beje, Pasvalyje šiuo metu veikia dvi specializuotos sėklų parduotuvės: „Smilga“ ir „Žalioji stotelė“. Abi – prie turgaus. Kaip teigė vienos iš jų – „Smilgos“ – savininkas Juozas Steponas, gyventojams siūloma apie 90 veislių daržovių sėklų.

Darbas, 2014 m. vasario 27 d., p. 1

Pridėti komentarą


Saugos kodas
Atnaujinti

Versti puslapį

Vartotojo meniu

Partneriai ir rėmėjai

eiflblackpos pasvalys lus biciulis0 joniskelis

Projektą įgyvendinti pagelbėjo labai daug partnerių su kuriais užmegzti glaudūs bendradarbiavimo ryšiai Skaityti daugiau...